RadioniceŠkola građanskog obrazovanjaŠkola građanskog obrazovanja – Follow-up aktivnosti

April 3, 2021by Administrator0
https://montenegroalumni.me/wp-content/uploads/2021/04/POST-2-1280x1280.jpg

Budući da Škola građanskog obrazovanja, pored svog obrazovnog karaktera, služi kao inkubator ideja, MAYAA tim je sa zadovoljstvom podržao projekte započete tokom i nakon naše Škole. Predstavljamo vam projekte koje su inicirali učenici Škole građanskog obrazovanja. Follow up projekat: (Ne)Poštovanje prava LGBT+ osoba Učesnica naše “Škole građanskog obrazovanja” Anida Bosović je u toku škole bliže...

Budući da Škola građanskog obrazovanja, pored svog obrazovnog karaktera, služi kao inkubator ideja, MAYAA tim je sa zadovoljstvom podržao projekte započete tokom i nakon naše Škole.

Predstavljamo vam projekte koje su inicirali učenici Škole građanskog obrazovanja.

Follow up projekat: (Ne)Poštovanje prava LGBT+ osoba
📢Učesnica naše “Škole građanskog obrazovanja” Anida Bosović je u toku škole bliže izučavala temu ljudskih prava, te je za svoj follow-up projekat u školi sprovela anketu na temu kršenja ljudskih prava LGBT+ osoba.
‼️Anketa pod nazivom “(NE)poštovanje prava LGBT+ osoba” imala je uzorak od 100 učenika Gimnazije “Niko Rolović” u Baru. Cilj ankete je podizanje svijesti o problemu kršenja prava LGBT+ osoba, kako učenicima njene škole, tako i drugim mladim putem društvenih mreža.
👇 Pogledajte rezultate ankete klikom na slike:
Follow up projekat: Radionica o položaju žena u crnogorskom društvu
💡Još jednu inicijativu, koja je produkt Škole građanskog obrazovanja, organizovale su Jana Jovićević i Monika Mitrić. One su krajem decembra održale radionicu o položaju žena u crnogorskom društvu kojoj je prisustvovalo 18 mladih ljudi iz Crne Gore. Iako je radionica održana putem Zoom apikacije, učesnicima je pružila niz korisnih informacija i podstakla na razmišljanje o bitnim temama poput heteropatrijarhata, dvostruke opterećenosti žena i selektivnih abortusa.
♀️Veliku podršku djevojkama je pružila Maja Raičević iz Centra za ženska prava, koja je podjelila svoje višegodišnje iskustvo i time pomogla učesnicima sagledati situacije u našem društvu iz drugačije perspektive.
Follow up projekat: Youth for Human Rights
🕊Polaznica naše Škole građanskog obrazovanja, Nejra Polovina, organizovala je online radionicu o ljudskim pravima – Youth for Human Rights, na kojoj je podijelila svoja stečena znanja sa 20 učenika gimnazije „Tanasije Pejatović“. Radionici se pridružio i Marinko Vujanović, diplomirani psiholog iz centra za socijalni rad, kao gostujući predavač.
⚖️Kroz 5 održanih radionica, učesnici su imali priliku da prošire svoje znanje o ljudskim pravima, kako ih zaštititi, te kako prepoznati njihovo kršenje.
🌍Poštovanje ljudskih prava je goruća globalna tema, a nama je drago da vidimo da su naši učesnici okrenuti ka podizanju svijesti svojih vršnjaka.

Follow up projekat: Eko-svjesni

♻️Još jedna inicijativa koja je okupila 11 sjajnih učesnika Škole građanskog obrazovanja je Eko svijesni! Njihova kampanja koja je trajala od 11. januara do 5.februara i okupila je preko 100 učesnika kako putem online radionica, tako i u Medresi „Mehmed Fatih“ i govorili o važnosti zaštite životne sredine.
🌱Ova vrijedna ekipa je svoj projakat započela kampanjom preko društvenih mreža i konkursom na kojem je učestvovalo 60 mladih ljudi od 14 do 25 godina, dok su izabrani pobjednici osvojili simbolične nagrade.
📚Tri članice iz Rožaja, Hurija i naše dvije Amine, su organizovale radionicu o zaštiti životne sredine, na kojoj je učestvovalo 15 srednjoškolaca, dok je tim iz Pljevalja u sastavu koji čine Marko, Katarina i Ema, podijelili su svoja iskustva sa vršnjacima iz odjeljenja. Takođe, čitav tim „Eko svjesni“ organizovao je online radionicu koju je vodila Anđela Leković, a na kojoj je učestvovalo 20 mladih ljudi. Kampanju su završili radionicom “Misli globalno, radi lokalno”, koju je vodio Semir Gutić, koju je pratilo 15 mladih.
Možete ih zapratiti na Facebook-u i Instagramu!
Instagram: @ekosvjesni
Facebook stranica: Eko-svjesni
💫Lorena Ujkić, Marko Jelovac, Katarina Terzić, Hurija Osmanović, Amina Dedeić, Amina Murić, Maša Saveljić, Ema Kulosmanović i Marko Vulević pravi su mladi aktivisti, te ne sumnjamo da je ovo samo mali dio njihovih budućih aktivističkih poduhvata!
Projekat “Škola građanskog obrazovanja” je finansirana od strane Ambasade SAD u Podgorici

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Thanks to theidioms.com

Izrada ovog sajta omogućena je uz finansijsku podršku Ambasade SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

Jezici
Kontaktirajte Nas
12 Vaka Đurovića, Podgorica 81000
Ponedjeljak - Petak: 8 AM - 5 PM

©2021 Montenegro Alumni. Sva prava zadržana.